Su Kuyusu Projeleri

Dünyada bir milyardan fazla insan temiz suya erişemiyor. Her yıl yüz binlerce insan ve özellikle çocuklar kirli sulardan ve sağlıksız koşullardan kaynaklanan kolera, tifo, dizanteri, zatürre gibi hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Afrikalı kardeşlerimiz her gün kilometrelerce yol yürüyerek çamurlu ve dere kenarlarında birikmiş olan suları kullanmak ve içmek zorunda kalıyor.

“İnsanoğlu öldüğü zaman bütün amellerinin sevabı da sona erer. Şu üç şey bundan müstesnâdır: Sadaka-i câriye (çeşme, köprü, cami vb), istifâde edilen ilim, kendisine duâ eden hayırlı evlât.” (Müslim, Vasiyyet, 14)

Hayırseverlerimizin desteğiyle, Afrika’ nın susuzlukla mücadele eden ve temiz suya erişimi olmayan köylerinde su kuyuları açıyor, bölgenin yeniden hayat bulmasına köprü oluyoruz.

Hep söyleriz su medeniyettir diye, oysa Afrika’da su henüz medeniyet skalasında yerini almış değil. Oldukça zor ulaşılan ve hayatta kalabilmenin bir numaralı aktörü durumunda.

Kuyu açılmasına destek olmak için tüm kuyu bedelini ödeme zorunluluğu yok. İmkanınız elverdiği ölçüde kuyu bağışı yapabilirsiniz. Kuyu havuzunda toplanan bu paralar bir kuyu parasına ulaştığında kuyu açımı yapılıyor. Kuyu açımı tamamlandığında bağışçının belirlediği ismin/isimlerin yer aldığı tabela dikilerek halkın hizmetine sunuyoruz.

Afrika Çad’da merkezden yaklaşık 270 ile 420 km mesafede, 35-50 mt derinlikte el sondajlı su kuyusu